Головна » Статті » Фото » Все про фото

JPEG чи RAW?
Існує свого роду суперечка про те, що краще - зйомка в RAW-форматі або JPEG (JPG). Ви, швидше за все, знайомі з форматом файлу JPEG, але, можливо, розуміння того, що ж таке формат RAW і чому він може бути корисний для нас, є трохи нечітким. Я знаю безліч людей, які поняття не мають про те, що існує якийсь інший формат крім JPEG. У цій статті я розповім про ці формати файлів, що допоможе вирішити, який з них підходить саме вам.

JPEG є визнаним форматом файлу для фотографій - тут все просто і ясно. Якщо ви друкуєте зображення або завантажуєте їх в Інтернет, то швидше за все ви будете використовувати саме формат JPEG.

Тим не менш, визначення JPEG породжує кілька запитань щодо цілісності цих зображень. Формат JPEG описується як «найбільш поширений формат стиснення зображення, що використовується для цифрових камер. І, якщо говорити більш точно - метод «стиснення з втратами» для фотографічних зображень. Саме ця ідея «стиснення» - і є проблема, яка викликає дискусію про використання цього формату при зйомці і зберіганні фотографій на комп'ютері.

«Стиснення з втратами» це те, що відбувається у вашій камері при зйомці у форматі JPEG. По суті, камера була запрограмована для стиснення пікселів в менший розмір файлу, відкинувши деякі з цих точок. В залежності від налаштувань, які ви вибрали для запису зображень, камера буде стискати зображення більше або менше. Наприклад, якщо ви оберете найбільший розмір файлу, який можливий для зйомки, камера відкине менше інформації, ніж якщо ви вибираєте менше значення.

Припустимо, ви хочете зняти стільки знімків, скільки може поміститися на карту пам'яті. Найбільш логічним буде вибрати налаштування, щоб вибрати найменший доступний розмір зображення, і давайте припустимо, що він становитиме 640 х 480, в той час як камера здатна зробити фотографію в повному розмірі з дозволом 3648 х 2736 (це можливо з 10-мегапіксельною камерою) . Що в такому випадку робить камера? По суті вона просто «викидає» всі зайві пікселі. Ми втрачаємо частину інформації. При спробі збільшити фотографію, наприклад, для друку, скажімо, 5 х 7, якість буде вже неприйнятно. Ви побачите плямисті частини зображення (артефакти), які ми з любов'ю називаємо «пікселізацією».

Потім, коли ви обробляєте зображення на комп'ютері за допомогою якоїсь програми для обробки зображень, як, наприклад, Photoshop, то воно стискається ще більше кожен раз при збереженні зображення. Більшість людей не зберігають свої фотографії по багато разів, але якщо ви так робите, то для вас це буде проблемою.

Чим RAW відрізняється від JPEG?

Коли ви встановлюєте камеру для зйомки у форматі RAW, то ви говорите камері не обробляти зображення. Вона збереже всі пікселі зображення. Досить просто, чи не так?

Отриманий файл набагато, набагато більше, ніж файл JPEG.

Наступне питання полягає в тому, що ви повинні зробити щось з цим фото перед друком або публікацією в Інтернеті. Іншими словами, ви повинні обробити фотографії на комп'ютері. RAW файл почасти нагадує стару негативну плівку (це не зовсім точний опис, але ви можете думати про нього таким чином, щоб отримати деяке уявлення про те, як це працює). Для того щоб отримати печатку з негативу, негатив повинен бути оброблений. Те ж саме відноситься і до RAW файлів. Вам знадобиться якийсь програмне забезпечення для обробки, що б перетворити ваші фотографії в форматі RAW в файл для друку або завантаження в Інтернет.

Ще один важливий аспект при роботі з RAW - ви не можете використовувати будь-який з творчих режимів на цифровій камері. Так, ви можете використовувати ручні налаштування для діафрагми і витримки, але якщо ви встановите камеру в автоматичний режим, ви, по суті відкидаєте зйомку в форматі RAW і автоматично переходите в режим зйомки в JPEG.

Підсумок: Зйомка у форматі RAW дає вам повний набір пікселів для роботи, але ви повинні обробляти фото перед друком або завантаженням в Інтернет.

Про що суперечка?

Деякі фотографи є затятими прихильниками формату RAW, а інші - прихильники JPEG.

По-перше, не кожна камера вміє знімати в RAW. Якщо ви є власником компактної цифрової камери, швидше за все ви не зможете вибирати між RAW і JPEG.

Ті фотографи, які підтримують зйомку в RAW, хочуть мати можливість використовувати всі ресурси, доступні для отримання найкращого результату зображення. Фактично, використання формату RAW дає їм повний контроль над своїми зображеннями.

Інші продовжують використовувати формат JPEG. Їх міркування грунтуються на тому, що вони впевнені в своїх силах, і вони завжди отримують хороші результати з JPEG. Додавання RAW просто збільшує обсяг роботи, віднімаючи час від самого процесу зйомки.

Ще однією причиною відмови від використання RAW є розмір файлу, як згадувалося вище - він більш ніж удвічі більше, ніж розмір фотографії у форматі JPEG. Такі фотографії заповнять карту пам'яті дуже швидко в порівнянні з JPEG. І вони, відповідно, займають значно більше місця на жорсткому диску.

В залежності від вашої камери, файли RAW будуть відрізнятися. Це означає, що не існує стандартного способу для створення цих файлів. Якщо ви використовуєте Canon, ваші знімки будуть відрізняться від знімків, зроблених за допомогою Nikon. (RAW розширення буде різним). Canon використовує розширення a.CR2, а Nikon - a.NEF. З появляніем нових камер, формати теж змінюються. Тому старі версії програм обробки зображень не завжди в змозі прочитати файли новіших камер.

Що вибрати?

Якщо ви добре знайомі з програмним забезпеченням для обробки зображень, і хочете мати повний контроль над своїми фотографіями, то RAW є найкращим форматом. Навіть безкоштовні програми, такі як Picasa можуть відкривати і обробляти більшість RAW файлів.

Якщо, з іншого боку, ви не хочете додавати зайві кроки в свій робочий процес, або якщо ви ще не готові зробити наступний крок в процесі вивчення хорошого програмного забезпечення, вам краще буде використовувати формат JPEG. Таким чином, немає однозначної відповіді, який же саме формат повинен використовувати фотограф, що б робити вдалі знімки. І для навчання фотографуванню це великої ролі не грає, крім того, що для зйомки в RAW доведеться витратити кілька зайвих годин для вивчення спеціалізованого ПЗ.
Категорія: Все про фото | Додав: fotomaster (08.10.2012)
Переглядів: 1281 | Рейтинг: 0.0/0